کویل آب سرد

5/5 – (2 امتیاز)

کویل آب سرد

نکاتی که درباره کویل آب سرد باید بدانید

1- یک کویل آب، یک کویل آب است. در واقع فرقی بین ساخت کویل آب گرم و ساخت کویل آب سرد وجود ندارد. معمولا کویل‌های آب گرم دارای یک یا دو ردیف هستند و کویل‌های آب سرد 3 تا 12 ردیف عمق دارند. 

2- بیشتر کویل های آب سرد از لوله هایی با قطر ½ اینچ یا 5/8 اینچ ساخته شده اند. بخش اعظم انتخاب سایز لوله وابسته به ابزاری است که سازنده ی اصلی تجهیزات در اختیار دارد و این که کدام انتخاب اقتصادی تر است. هر یک از این سایز لوله ها را می توان استفاده کرد و قابلیت جا به جایی با یکدیگر را دارند، و این امر جایگزنی کویل ها را بسیار آسان می کند. 

3- لوله های ½ اینچی در فاصله ی مرکز به مرکز 1¼ اینچ از هم قرار می گیرند. لوله های 5/8اینچی در فاصله ی مرکز به مرکز 1½ اینچ از یکدیگر قرار می گیرند. برای مثال، اگر یک کویل آب سرد دارای فین با ارتفاع 30 اینچ باشد، 24 لوله ی ½ اینچی در هر ردیف وجود دارد یا 20 لوله ی 5/8اینچی در هر ردیف وجود دارد. در هر دو مورد، فضای اشغال شده توسط لوله ها در کویل ها به میزان قابل توجهی مشابهت دارد و تقریبا قابلیت جایگزینی با یکدیگر را دارند. 

4- اغلب اوقات کیفیت کویل به صورت مستقیم به ضخامت لوله مربوط می شود. در خیلی از موارد نصب، آب به نحو مناسبی در لوله جریان ندارد یا سرعت جریان درون لوله بیش از حد بالاست. در واقعیت، تعداد اندکی از موارد نصب وضعیت مطلوب دارند. افزایش ضخامت لوله درکویل آب سرد راهکاری عالی برای اطمینان از طول عمر لوله به شمار می آید.

5-  فین ها فیلترهای خوبی هستند. البته که فین ها را به منظور فیلتراسیون طراحی نکرده اند، اما چنین اتفاقی می افتد. با طراحی 14 فین در هر اینچ و تعداد ردیف کمتر به جای 8 یا 10 ردیف در اینچ، می توانید هر فینی را ارزان تر تمام کنید. کافیست به خاطر بسپارید که تمیزکاری فین های عمیق بسیار مشکل خواهد بود. اغلب مواقع ارزان ترین، بهترین انتخاب نیست. 

6- فین ها به منظور بیشترین میزان انتقال حرارت طراحی می شوند. عملا، طراحی فین ها خیلی بیشتر از آنچه که با نگاه کردن به کویل آب سرد به نظر می رسد، پیچیده است. فین ها در قسمت های کناری (لبه ها) موج دار می شوند تا سطح تماس بیشتری با هوا داشته باشند. آن ها در سراسر عمق فین موج دار هستند. لوله ها به صورت مارپیچی از یک ردیف به ردیف بعدی ادامه می یابند و به همین ترتیب فین کولار هم توسعه پیدا می کند. همه ی این تمهیدات به منظور انتقال حداکثری حرارت صورت می گیرد. متاسفانه، عملکرد ثانویه ی این طرح این است که در نهایت فین ها به منزله ی یک فیلتر عالی خواهند بود. این موضوع امری است که در طراحی کویل آب سرد باید در مورد آن دقت به عمل آورید.

کویل آب سرد

7- فین ها به یک دلیل از جنس آلومینیوم انتخاب می شوند! فین های آلومینیومی ضمن صرفه ی اقتصادی انتقال حرارتی بالایی دارند. باید دلیل قانع کننده ای داشته باشید تا از فین های مسی استفاده کنید، چرا که فلز مس بسیار گران قیمت است و در صورت استفاده از کویل های مسی، هزینه ی کویل به دو برابر (شاید هم سه برابر) افزایش خواهد یافت. به همین دلیل روکش کردن این فین ها بسیار متداول است. 

8- بدنه بسیاری از کویل‌های آب سرد از جنس استیل ضد زنگ 304 ساخته می شود. بدنه‌ها استحکام و دوام بیشتری دارند، می توان آن ها را روی هم انبار کرد و نسبتا ارزان قیمت هستند. با این اوصاف، چه نکته ای برای ساخت بهترین کویل ممکن و بدنه ای که به مرور زمان از بین می رود وجود دارد؟ در بعضی مواقع، صرفه هزینه ی کمتر!

9- مداربندی کویل بخش حساس ساخت هر کویلی است. تعداد مدار ها بیشتر از تعداد لوله هایی که می خواهید از یک تقسیم کننده انشعاب بگیرید نخواهد بود. دو قاعده برای این کار وجود دارد. اول این که، باید شدت جریان آب را بیش 1 فوت بر ثانیه و کمتر از 6 فوت بر ثانیه تنظیم نمایید. میزان بهینه ی شدت جریان آب 3 تا 4 فوت بر ثانیه می باشد. و دوم این که، باید تعداد لوله هایی که از تقسیم کننده برای ورودی کویل انشعاب می گیرید با تعداد لوله ها در کویل برابر باشد.

 جایگزینی کویل آب سرد

 جایگزینی کویل آب سرد کار ساده ای است. به ندرت اتفاق می افتد که در اجرای این کار نگرانی به وجود بیاید. هنگامی که می خواهید یک کویل با قدمت 20 سال را جایگزین کنید، حتما کثیف خواهد بود و فین(لوله) وضعیت خوبی ندارد. احتمالا در بهترین شرایط، کویل با یک دوم ظرفیت خود کار می‌کرده است. وقتی یک کویل جدید را نصب می کنید، راندمان دستگاه به صورت خودکار فوق العاده خواهد شد. برای جایگزینی کویل، نگرانی اصلی این است که اطمینان حاصل کنید که به لحاظ فیزیکی کویل جدید در فضای مورد نظر جا بگیرد. این موضوع را در گوشه از ذهن خود داشته باشید که همواره کویل کوچکتر از کویلی که بیش از حد بزرگ باشد بهتر است. همیشه با کویل کوچکتر می توانید کار کنید، درحالی که در مورد کویل های بزرگتر این گونه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کویل آب سرد
مشاوره و طراحی سردخانه