ظرفیت اسمی ( KW ) : ۵ - ۴۸

------------------------
دما :
------------------------
مشخصات فن ها :
Φ400   ۵ - ۲۳ KW    Φ500   ۲۴ - ۴۸ KW 
مشاهده

ظرفیت اسمی ( KW ) : ۵ - ۱۲۴

------------------------
دما :
------------------------
مشخصات فن ها :
Φ400   ۵ - ۱۹ KW    Φ500   ۲۴ - ۷۰ KW 
            Φ۶۳۰   ۵۶ - ۱۲۴ KW
مشاهده

ظرفیت اسمی :

------------------------
دما :
مشاهده

ظرفیت اسمی :

------------------------
دما :
------------------------
مشخصات فن ها :
Φ۵00
مشاهده

ظرفیت اسمی ( KW ) : ۲۴ - ۵۰

------------------------
دما :
------------------------
مشخصات فن ها :
Φ500   ۲۴ - ۵۰ KW
مشاهده

ظرفیت اسمی :


مبرد :
مشاهده

ظرفیت اسمی ( KW ) : ۱۰ - ۲۵۸

------------------------
دما :
------------------------
مشخصات فن ها :
Φ۶۳۰   ۵ - ۱۹ KW    Φ500   ۱۰ - ۵۰ KW 
   Φ۸۰۰   ۵۰ - ۲۵۸ KW
مشاهده

 

اواپراتور (Evaporator) یکی از اجزای مهم سیستم‌ های تبرید و تهویه مطبوع است. در واقع مبدل حرارتی اواپراتور، که از لوله‌ های مارپیچ ساخته شده است، وظیفه تولید سرما را بر عهده دارد. در این مبدل حرارتی، مایع مبرد یا گاز از طریق لوله‌ های مارپیچ می‌ گذرد و بدین ترتیب سرما تولید می‌ کند. مبرد پس از عبور از لوله‌ های مارپیچ وارد اواپراتور شده و به بخار تبدیل می‌ شود. این فرآیند باعث جذب حرارت از محیط اطراف و خنک شدن فضا می‌ شود. سپس، مبرد به صورت گاز به کمپرسور بازگشت داده می‌ شود.

اواپراتور در کاربرد های صنعتی در سردخانه ها و تونل های انجماد و همچنین تجهیزات تهویه مطبوع مانند چیلر و داکت اسپلیت در کاربرد های کوچکتر و خانگی در تجهیزاتی همچون یخچال‌ ها به کار رفته و برای سرما سازی استفاده می‌ شود.

به عنوان مثال، در کولر های گازی و اسپلیت، کویل اواپراتور درون پنل دیواری داخلی قرار داده می‌ شود تا با جذب حرارت هوای گرم داخل، محیط را خنک کند. همچنین، در دستگاه‌ های چیلر، کویل اواپراتور که دارای لوله‌ های مسی هستند، درون مبدل حرارتی گرمای آب را جذب کرده و آب را سرد می‌ کند. سپس، از این آب سرد برای خنک‌ سازی استفاده می‌ شود.

به طور کلی اواپراتور ها در صنعت تهویه مطبوع و سرمایش، قطعات مهمی هستند که وظیفه خنک کردن هوا یا آب را بر عهده دارند.

عملکرد اواپراتورها

عملکرد اواپراتورها بدین طریق است که این قطعات کاربردی از طریق تبخیر مایع مبرد، گرما را از محیط اطراف خود جذب می‌ کنند. مایع مبرد که در فشار پایینی قرار دارد، با جذب گرما از محیط، به حالت گاز تبدیل می‌ شود، که در نهایت این فرآیند باعث کاهش دمای محیط اطراف اواپراتور می‌ گردد. به عنوان مثال در یک سیستم تهویه مطبوع، اواپراتور در محفظه داخلی دستگاه قرار دارد. هوا از طریق فن از روی لوله‌ های مبرد عبور کرده و گرمای خود را به مبرد منتقل می‌ کند. با این کار، هوا خنک شده و از طریق کانال‌ های تهویه به فضای مورد نظر منتقل می‌ شود.

در یک سیستم سرمایشی نیز اواپراتور در محیط بیرونی دستگاه قرار دارد. آب از طریق پمپ از اواپراتور عبور کرده و گرمای خود را به مبرد منتقل می‌ نماید. با این کار، آب خنک شده و به فن کویل یا هواساز منتقل می‌ گردد. در نتیجه فن کویل یا هواساز، آب خنک را به هوا منتقل می‌ کند و باعث خنک شدن هوا می‌ شود.

لازم به ذکر است که برای اطمینان از عملکرد صحیح تبادل انرژی در سطوح تبادلی اواپراتور ها، باید به صورت دوره‌ ای آن ها را سرویس کرد.

مزایای اواپراتور

برای دانستن مزایای اواپراتور ها باید ابتدا با هر یک از انواع آن آشنا شده و به صورت جداگانه با ویژگی ها و مزیت هر کدام اشاره کرد.

اواپراتورها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع کاربرد، از مواد و ساختار های مختلفی ساخته شده اند. برخی از انواع رایج اواپراتورها عبارتند از:

اواپراتور پوسته و لوله ( shell & tube )

اواپراتور پوسته و لوله یک مبدل تهویه مطبوع می باشد، که از یک پوسته فولادی با آب سرد شونده و لوله‌ های مسی با مبرد سرد کننده تشکیل شده است. قطر و طول پوسته و لوله‌ های مسی به ظرفیت برودتی و دمای مورد نیاز و حجم مبرد در جریان وابسته است. در سیستم چیلر تراکمی با استفاده از اواپراتور پوسته و لوله، از صفحه‌ های بافل برای حفظ فاصله بین لوله‌ ها و مخلوط کردن جریان آب درون پوسته استفاده می‌ شود. این صفحه‌ ها در فواصل طولی معین قرار گرفته اند تا جریان آب را به طرز مناسبی هدایت کنند.

این نوع اواپراتور یکی از مدل های پرکاربرد در صنعت تولید چیلر می باشد. از جمله مزایای آن می توان بازدهی مناسب، قابلیت تعمیر و خدمات پس از فروش و طول عمر بسیار بالا را نام برد. صابکول از جمله کمپانی های موفق در تولید اواپراتور پوسته و لوله است که با تجربه و تکنولوژی مدرن خود، این اواپراتورها را با کیفیت بالا و عملکرد عالی تولید و عرضه می‌ کند.

اواپراتور صفحه‌ ای ( plate )

اواپراتور صفحه‌ ای به وسیله مجموعه‌ ای از صفحات شیاردار تشکیل شده که با استفاده از واشر های هوابند به هم متصل می‌ شوند. این صفحات به گونه‌ ای طراحی شده‌ اند که مبرد بین دو صفحه جریان پیدا کند و سیال سرد شونده بین جفت صفحات مجاور عبور می‌ کند. حجم کم و کارایی بالا از جمله مزایای اواپراتور صفحه‌ ای هستند. این نوع اواپراتور به دلیل بازدهی خوب و کاربرد های گسترده‌ ای که در صنعت دارد، بسیار محبوب است.

اواپراتور آیس بانکی ( ice bank )

اواپراتور آیس بانکی یکی از انواع اواپراتور های مورد استفاده در چیلر های صنعتی است. این نوع اواپراتور از لوله‌ های مسی و یا استیل به علاوه یک مخزن تشکیل شده که دارای حجم بزرگتری نسبت به اواپراتور های دیگر می باشد. از جمله مزایای بارز اواپراتور آیس بانکی تولید و ذخیره سازی حجم زیادی آب سرد است که می‌ توان از آن در سرمایش‌ های فرآیندی، خنک‌ سازی قالب‌ های تزریق پلاستیک، دستگاه‌ های صنعتی و استخر های پرورش ماهی استفاده نمود. از دیگر ویژگی‌ های خاص این نوع اواپراتور می‌ توان به برودت آب در آن تا نزدیک به دمای انجماد اشاره کرد، در حالی که خطر ترکیدگی و نشتی در داخل اواپراتور به حداقل می‌ رسد.

اواپراتور هوا خنک ( dx- air cooled )

در این نوع اواپراتور ها، مبرد با گردش هوا تبادل حرارت می‌ کند و وظیفه آن‌ ها سرد کردن هوا است. برای افزایش گردش و بهبود عملکرد، این اواپراتور ها با فن مجهز شده‌ اند و عملکرد آن‌ ها به عوامل مختلفی مانند دبی هوای در گردش، سطح تبادل حرارت، و دمای هوای ورودی به سطح کویل وابسته است. اواپراتور سردخانه از جمله اواپراتور های هوا خنک است که در سردخانه‌ های نگهداری،گوشت، مواد غذایی، میوه و سبزیجات،لبنیات ،کیت‌ های آزمایشگاهی و دارو نصب می‌ شود و وظیفه آن سرد کردن هوای داخل سردخانه است. برای این کار از فن‌های نوع آکسیال و کویل Fin&Tube استفاده می‌ شود. مجموعه بزرگ صابکول از تولیدکنندگان معتبر این نوع اواپراتور می باشد.

تولید کننده اواپراتور

گروه صنایع برودتی وحید ، یکی از پیشگامان تولید کننده اواپراتور در ایران است.شرکت دانش بنیان صابکول با بیش از ۴۵ سال تجربه در این زمینه، توانسته است محصولات با کیفیتی را مطابق با استاندارد های جهانی تولید و عرضه نماید. اواپراتور های صابکول در انواع مختلف آبی و هوایی، برای کاربرد های مختلف از جمله انواع سردخانه، تونل انجماد، چیلر، و سیستم های تبرید و تهویه مطبوع تولید می شوند.
اواپراتور های تولیدی کمپانی صابکول دارای مزایای متعددی از جمله کیفیت فوق العاده و استفاده از مواد اولیه مرغوب، بازدهی مطلوب و طول عمر بالا هستند. این شرکت معتبر با داشتن شبکه گسترده ای از عوامل مجاز فروش و اجرا در سراسر کشور، آماده ارائه خدمات ارزنده ای به مشتریان خود است. برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش انواع اواپراتور، می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید.